Je disciplinární komise opravdu nestranná?

20.04.2012 22:19

Tento článek jsem se rozhodl sepsat vzhledem k absolutní neprůhlednosti řádění disciplinární komise FAČR. Její nereakce na mé dotazy , jakožto dotazy fanouška, ke kterému jsou údajně vstřícní a transparentní.

Začnu nejožehavějším tématem a to údajný rasismus a jeho trestání.
Od DK jsme se zatím dozvěděli pouze toto: Pokud hučíš na černého je to rasismus. Pokud hučíš na bílého je to v pořádku. Nejznámějším případem letošní sezony je údajné Sparťanské rasistické hučení na hráče Liberece Theodora Gebre Selassie. Zde předkládám citaci ze zápisu DK, kterou je možné si najít na stránkách fotbal.cz, tedy oficiálních stránkách FAČR.

Disciplinární komise zahájila disciplinární řízení s klubem AC Sparta Praha kvůli rasistickým projevům diváků v utkání se Slovanem Liberec, pozvala zástupce pořádajícího klubu, technického delegáta utkání a hráče Slovanu Liberce Theodora Gebre Selassie.

Disciplinární komise se zabývala chováním části domácích diváků v utkání AC Sparta Praha – FC Slovan Liberec a z nevhodné projevy vůči hráči Gebre Selassiemu a klubu udělila pokutu 40 000 tisíc korun.

Předseda disciplinární komise Jiří Golda: „Komise se zabývá všemi podněty, kdy je podezření na rasistické jednání publika. Bereme argumenty Sparty, že dlouhodobě pracuje s fanoušky v oblasti rasistických projevů, zařazuje hráče černé pleti do sestavy, navíc komise během své činnosti nezaznamenala v případě Sparty v této oblasti disciplinární provinění. Přesto komise došla ke zjištění, že minimálně v jednom případě, ve 31. minutě utkání s Libercem, diváci hučeli na hráče Liberce Gebre Selassieho. Tím došlo k disciplinárnímu přestupku. Výše pokuty je v relaci s podobnými projevy na jiných stadionech.“


A následný druhý zápas na stadionu Liberce

Disciplinární komise zahájila disciplinární řízení s AC Sparta Praha za výtržnosti diváků v sektoru hostů a za podezření na rasistické projevy vůči hráči Liberce Theo Gebre Selassiemu.

Disciplinární komise potrestala klub AC Sparta Praha pokutou 80 000 korun za rasistické projevy hostujících fanoušků vůči hráči Liberce Theo Gebre Selassiemu v utkání se Slovanem Liberec.


Oba zápasy mají jedno společné. V prvé řadě se hučelo na Breznanika, za jeho kriminální zákrok na Láďu Krejčího. Hučelo se na něj po celý zápas,pokaždé když byl u míče. Proč toto není posouzeno jako rasismus? Všude se mezi fanoušky jednotlivých týmu najdou černoši,cikání, asiaté. Vídám je na stadionech běžně. Prověřila tyto aspekty DK důkladně? Nebo si jen vzala stížnost jednoho ubrečeného hráče tmavé pleti a v zájmu novodobých trendů trestá?

„Komise dostala písemné vyjádření hráče Liberce Gebre Selassieho, ve kterém fotbalista sděluje, že rozhodně nestojí o sankce vůči Spartě Praha, avšak je přesvědčen, že šlo o projevy vůči němu.

Za sebe mohu říct, že od prvního rozhodnutí DK hučím na všechny. Na černý,na bílý,na rozhodčí, na všechny které tím dokážu rozhodit. Nedělám rozdíly,a přesto budu v jednom případě považován za rasistu. Nejsou, ale rasisti ti co vidí jen to co chtějí a co si přeje společnost?

A máme tu další zajímavé případy a hlavně jejich “ocenění“


Disciplinární komise zahájila disciplinární řízení s FC Hradec Králové kvůli rasistickým projevům části diváků a zároveň kvůli porušení pořadatelské služby (pyrotechnika).

Disciplinární komise pokračovala v disciplinárním řízení s FC Hradec Králové kvůli rasistickým projevům části diváků a zároveň kvůli porušení pořadatelské služby (pyrotechnika) při utkání Gambrinus ligy FC Hradec Králové – Sparta Praha. Disciplinární komise vyslechla zástupce hradeckého klubu a rozhodla se potrestat klub FC Hradec Králové pokutou 25 000 korun


Kdo? Na koho? Jakým způsobem? Rozdíl pokuty 15000 a to navzdory tomu ,že rasismus byl podpořen porušením pořadatelské služby.

Disciplinární komise zahájila disciplinární řízení s SK Sigma Olomouc kvůli rasistickým projevům části diváků.
Disciplinární komise potrestala SK Sigma Olomouc pokutou 15000 korun za rasistické pokřiky v utkání s Dynamem Č. Budějovice.


Kdo? Na koho? Jakým způsobem? Rozdíl pokuty 25000 korun.
Ať mi DK doloží videozáznam s prokazatelným projevem rasismu, určí osoby které se toho dopustili. Pokud toto nedokáže, jakým právem trestá ?

A perlička na závěr

Disciplinární komise zahájila disciplinární řízení s klubem Slavia Praha za nedostatečnou pořadatelskou službu (použití pyrotechniky), za výtržnosti diváků a za podezření z rasového chování části diváků v derby se Spartou Praha.

Nikde se nedozvíte jak bylo toto projednáváno, proč nebylo potrestáno,či naopak proč bylo v tichosti zameteno pod stůl. Pokuta byla udělena jen za nedostatečnou pořadatelskou službu.

DK si prostě údajné projevy rasismu vyhodnotí jak se jí to zlíbí a tak , aby většina pobouřených slepců byla spokojena. Dokud ovšem nedá jasnou definici co je považováno za rasismus, postupuje dle mého názoru protizákonně nehledě na to, že tresty jsou pro každého jiné. Zde je nutno připomenout jednu citaci, podle které se komise zřejmě řídí a tak výšši pokut stanovuje podle toho kdo kolik má či v jaké je zrovna oblibě.

Jiří Golda, předseda disciplinární komise: "Trest by měl bolet, ale zase nebýt likvidační.Tím se dostáváme k druhé fázi a to trestům za nedostatečnou pořadatelskou službu.

Zde jen několik zajímavostí:

Disciplinární komise zahájila disciplinární řízení s SK Slavia Praha za výtržnosti a masivní použití pyrotechniky v sektoru hostů v utkání v Teplicích.

zamítnuto,prý to nebylo tak hrozné

Disciplinární komise zahájila šetření s klubem FK Mladá Boleslav kvůli nevhodnému chování fanoušků v utkání Poháru České pošty se Spartou Praha. Ze zápisu o utkání vyplývá, že při odchodu rozhodčích byla do prostoru hřiště vhozena nosítka.

Dodnes bez reakce DK, že by v řízení pokračovala či ho ukončila

Disciplinární komise potrestala klub SK Slavia Praha pokutou 20 000 Kč za nevhodné chování části diváků (použití pyrotechniky) v utkání s FC Viktoria Plzeň.
Disciplinární komise potrestala klub SK Slavia Praha pokutou 20 000 korun za nedostatečnou pořadatelskou službu, konkrétně pronesení a použití většího množství pyrotechniky.

Disciplinární komise potrestala klub 1. FC Slovácko pokutou 15 000 korun za nedostatečnou pořadatelskou službu, konkrétně použití pyrotechniky, které vedlo k přerušení utkání s Baníkem Ostrava.
Disciplinární komise udělila pokutu 15 000 Kč klubu 1. FC Slovácko za nedostatečnou pořadatelskou službu v utkání s Bohemians 1905. Utkání bylo přerušeno na dvě minuty.


zde cituji pana Koláře z FAČR
Pokud jde o výše trestů – k tomu jen obecně. Nejde přímo srovnávat kolik který klub dostal.
Pokuta je výsledkem několika faktorů – toho, co je v zápise o utkání, toho, jak se klub na DK hájil, velmi důležité je, zda se jedná o opakovaný přestupek, protože pak jde o přitěžující okolnost.


Jak je vidět někteří mají pevnou taxu.


Jak to tedy s DK je? Jak ji mohu kontaktovat? Jak mohu podat podněty? Musí se tím začít zabývat media aby si DK všimla toho co je zřejmé? Zatočí s tím Pelta? A co na to ten, který večeřel s přesedou Barcelony?