FAQ

Kdo nebo co je Vorvaň?

Vorvaň, též vorvaň obrovský, tuponosý nebo tupočelý (Physeter catodon, macrocephalus, orthodon nebo australasianus) je největší z ozubených velryb a věří se, že jde o vůbec největší ozubené zvíře na světě, jaké kdy žilo – největší doložený jedinec pravděpodobně dosahoval až 28 metrů délky a váhy 150 tun. Anglický název Sperm Whale souvisí s mléčně bílou substancí spermacet nacházející se v její hlavě a původně zaměněnou se spermatem . Obrovská hlava vorvaně, jeho charakteristický tvar a v neposlední řadě ústřední role v románu Hermana Melvilla Bílá velryba‎, vedla mnoho lidí k tomu, že jej líčili jako archetyp velryby. Částečně díky Melvillovi je vorvaň obecně spojován s napůl mýtickým Leviatanem z biblických příběhů.

Jaké jsou nejzajímavější znaky Vorvaňů?

Vorvaň je výjimečný svou velkou hlavou, zvláště pak u samců. Hlava samců tvoří zpravidla třetinu délky jejich těla. Nepřekvapuje, že mozek  vorvaně je největším a nejtěžším (mozek vzrostlého samce váží průměrně 7 kg, ale jsou známé i exempláře vážící 9,2 kg. Na rozdíl od hladké kůže většiny jiných velryb je kůže na hřbetu vorvaně obvykle hrbolatá, dobrovolníky pozorujícími velryby bývá přirovnávána k sušené švestce.

Dýchací otvor tvaru 'S' je blízko vrcholu hlavy, posunutý na levou stranu těla. Vorvani jím vypouštějí směrem dopředu proudy páry, zřetelně slyšitelné na míle daleko. Hřbetní ploutev chybí, ale asi ve dvou třetinách páteře směrem od hlavy se nachází trojúhelníkovitý hrb vysoký 60-75 cm, který ploutev nahrazuje. Za tímto hrbem následuje ještě několik menších. Ocasní ploutev  je také trojúhelníková a velmi tlustá. Před ponořením do hloubky ji velryba zvedá vysoko nad vodu.

 

U dýchacího otvoru se zastavíme. Zajímavostí jistě je, že má otvor tvaru eS. Je to tedy jasný Sparťan tělem i duší..

 

 

Mohu se s Vorvany (ACS) nějak setkat?

Samozřejmě. Stačí kontaktovat některého z členů s žádostí o setkání na nějaké akci. Vorvani se poté poradí v supertajné místnosti a do pěti dnů odpoví. S vorvani nemůže bouřit kde kdo, po zkušenostech s cestou z Budějic si vybíráme, s kým budeme trávit náš společný čas. Pokud projdete výběrovým řízením, připravte si peníze na útratu v hospodě, protože sejít se s Vorvaněm není jen tak.. Za kvalitu se platí.

Máte nějakou základnu?

Základnu samozřejmě máme, ale jméno pohostinství je tajné. Vorvaň potřebuje místo a ne hospodu plnou čumilů :P

Máte nějakou hymnu nebo speciální chorály?

Hymnu již samozřejmě máme a nějaké chorály by se také našly..

 

Hymna:

Zpívej kdo jsi Vorvaněm,
pozvedni ploutev,
zpívej a pak vyhrajem,
my lovíme v houfech.

 

Zpívej, kdo jsi Vorvaňem,
Vorvaň je ti vším.
Vorvaň věčný zůstane,
navždy nejlepší!

Hola heeej, buď Vorvaněm!
Hola hej, srdce měj na dlani!
Holaa heeej, jsem Vorvaněm,
to jsme my - fanoušci - sparťani.

Chorály:

Zpívejte i druhá strana,
Vorvani teď fandí s Váma,
jednoho maj kapitána,
je to Tomáš Řepka.

 

Proč jste zrovna Family fans?

Většina z nás již má malá vorvaňátka. Jsme možná jediná fanouškovská skupina, kterou téměř z 50% tvoří rodiče na mateřské a určitě jediná, kde tatínkové na mateřské vedou nad maminkami. Děti zatím nemají pouze jednička a jedenáctka a ani to není úplná pravda. Jednička je už aspoň teta Vorvaňka a jedenáctku to bzry čeká. Dalším aspektem je naše relativně klidná povaha. Jednoduše řečeno, ani ACABové s námi nemají žádnou starost.

Mohu se i já stát Vorvaněm?

Vorvaněm se může stát každý, kdo splňuje veškeré podmínky sepsané ve stanovách. Takže pokud si někdo myslí, že bude jako Hujer a zachrání to švestičkami, tak se mýlí. Vorvani jsou neúplatní, ale fér. Mají svou hrdost, nepotřebují podkuřovače, my i bez vás víme, jak moc jsme dobří a žádaní. Vorvani jsou nebo chtějí být především rodinná skupina lidí (to ale neznamená, že si všichni koupíme permici na Rodinnou tribunu, aby nedošlo k mejlce), čestná, pravdomluvná... pouze člověk, který je stejného ražení a navíc je výjimečný, může obohatit Vorvaně. Žádný průměr nepotřebujeme. V neposlední řadě vorvaň musí být spolehlivý, nesmí rozvracet vztahy mezi jednotlivými vorvani a měl by respektovat každého člena.

Jaké jsou vaše cíle?

Cílem je trávit čas na výjezdech s lidmi, kterým jde především o pohodu a zážitky nejen fotbalové. Jak jsme již zmínili, většina z nás má malá Vorvaňátka, časem bychom chtěli dělat vyloženě a doslova rodinné výjezdy i s nimi. Zároveň se chceme dostat do povědomí všech sparťanských fandů, i když víme, že to už z 90% jsme. Rádi bychom časem měli své vlastní samolepky a samozřejmě šály, meta nejvyšší je vlajka. Ale nic není nemožné, zvlášť pro Vorvaně.

Čím se Vorvaň ACS vyznačuje?

Především jednotným vystupováním, nezměřitelnou lásku ke klubu a sounáležitosti. Vorvaň nenechá druhého ve štychu a vždy se ho před ostatními zastane, ať už má názor jakýkoliv. Je optimista, protože svou lásku ke Spartě nemá jen skrz fotbal, ale také skrz výlety. Pro Spartu dýchá, pláče, raduje se s ní. VŽDY však stojí za svým klubem a NIKDY by ho nenapadlo na něj zanevřít, ať se děje co se děje (právě proto, že fotbal je jen záminka).


Záznamy: 1 - 9 ze 9