Fotbal je jen záminka (Austria Vídeň - SPARTA PRAHA, přípravné utkání, Rakousko)

09.07.2011 13:54

To většinou říkají lidé, kteří berou fotbal převážně jako pouhou příležitost k tomu, aby mohli změřit síly se soupeřovými fanoušky v úplně jiném „sportu“ než je právě fotbal. Na druhou stranu toto sousloví má svůj význam i pro fanouška, který chce jet podpořit svůj klub za hranice matky měst. Kdyby tomu totiž tak nebylo, tak bychom se snažili být s hráči v každém zapadákově, kde zrovna hrají přípravný zápas a nečekáme na ten poslední, který se hraje ve Vídni s Austrií, kam se lze bez problému dostat jakýmkoli dopravním prostředkem a možností, jak tam strávit den, je přeci jen o trochu víc než v destinacích, kde naši kluci Rakouskou přípravu zatím absolvovali.

Po vlakovém výjezdu do Čelákovic, kam jsme nedávno jeli podpořit naše holky v úspěšném boji o domácí pohár, volíme ve stejné sestavě mašinku jako dopravní prostředek, který nás má bezpečně dopravit i do rakouského hlavního města. Sraz máme v 6 ráno u Billy na hlavním nádraží, která v tu dobu právě otevírá a ze svých ledniček nám nabízí solidní výběr tekutin, které mají povzbudit naše smysly. Když už máme všichni nakoupeno, přichází i poslední člen posádky, který si zřejmě nebyl moc jistý, jestli nemyslíme vážně naše výhružné zprávy, že jako „malá vlajka“ platí těm velkým veškeré občerstvení a tak raději přichází se zpožděním :-)

Začátek cesty se rozhodně nenese ve znamení zpívání chorálů a bujarého veselí, ale vzhledem ke zvolené době výjezdu se spíše snažíme zcela probudit. Proto ani ze začátku nepijeme plnotučnou dvanáctku, ale startujeme na Staropramen cool lemon. Zde se projevuje nezkušenost jedné z účastnic zájezdu, která se nám snaží láhev od frisca házet do vlakového odpadkového koše, který jak jí bylo později vysvětleno, slouží jen pro zmačkané plechovky a víc se tam prostě nevejde. V Brně se k nám připojuje manželský pár, který nás velmi mile překvapí, když jeho polovička je hrdě oblečena do trička 12. hráče a to i v tomto- k našim fanouškům ne zrovna přátelském městě. Zbytek cesty pak utekl jak voda.

Z nádraží nás pak mapa v mobilu neomylně přivádí do Schlossparku, kde se naše skupina postupně stává větší atrakcí, než samotný barokní zámek Schönbrunn. Toho využívá Márty, který potřebuje získat u Neptunovy fontány prostor pro focení a tak svým mohutným řevem připomínajícího lva v kleci zbytek šikmoočků vyhání :-) Po projití rozsáhlým parkem nasedáme do metra a přesouváme se do centra ke Katedrále svatého Štěpána, kde máme sraz s posledním členem naší výpravy. Pak už nám nic nebrání usednout na něco dobrého v příjemné zahradní restauraci. Vzhledem k tomu, kde se nacházíme, je nejčastější objednávaným jídlem Wiener Schnitzel, podpořený několika pivy a závěrečnou tečkou v podobě Sacher dortíku a Vídeňské kávy. Normálně bych se o tom nezmiňoval, ale jelikož by mi pak hrozila újma na zdraví, musím doplnit, že nás obsluhoval slovenský číšník, který znal Kladrubského, jehož dres měla jedna z přítomných fanynek na sobě.

Jelikož se na původně zamračené obloze rozsvítilo sluníčko, opouštíme původní plán prohlídky přilehlých pamětihodností a rovnou se přesouváme do čtvrti Favoriten, kde se v těsném sousedství fotbalového stadionu nachází rozsáhlý plavecký komplex. Tam už je to pak velká ACS párty, kde nechybí pivo, chorály ani mistrovství světa ve skocích se Sparťanskou šálou do bazénu. Vyzkoušíme si i skoky z věže, což byl pro některé zprvu kousek „pohoda vole to dám i s dvojkou v žíle“ leč nahoře to vypadá trochu jinak. Kdybychom nebyli zespod od bazénu podpořeni skandováním „kdo neskáče, není sparťan“, tak bychom možná pěkně pokakánkovsky slezli ty schody zpátky :-)

Zhruba hodinu před zápasem se přes ulici přesouváme do Generali Areny, kde si kupujeme vstupenku za sympatických 5€. V sektoru se nás nakonec podle fotek schází 96 kousků plus několik jedinců u stánku a na WC, takže alespoň to kilínko, jsme určitě dali. O průběhu zápasu se rozepisovat nebudu. Dodnes nemohu pochopit ty, kteří v tištěných médiích dokáží o každém hráči napsat pomalu odstavec. Tuto činnost tedy raději přenechám jiným a já si dál budu užívat zápasů povzbuzováním naší milované Spartičky. Fandíme opravdu slušně, jsme výrazně lepší než domácí tajtrdlíci, které jsem za celý zápas slyšel snad dvakrát. Bohužel nám to vydrží opět jen prvních 15 minut a pak už je naše skandování pouze sporadické. O poločase si jednou rozsvítíme žlutý ohýnek a pak je slyšet ještě jeden dělobuch. To způsobí aktivitu bezpečnostních složek a nějaké to dočasné zadržení. To má za následek přesun Ultras busu mimo náš sektor do útrob stadionu. Říkám si, slíbil jsem, že pro SF udělám z dneška reportáž a nějakou tu fotku, tak se půjdu podívat, co se vlastně děje.

V horní části hlediště se tedy snažím zjistit, co se vlastně děje a případně udělat i nějakou tu fotku. V tu chvíli na vlastní kůži poznávám, že někteří policisté v Rakousku jsou stejně hloupí, jako ti u nás a jeden s inteligencí rovnajícím se IQ kudrnaté veverky mě zcela bezdůvodně chytá za krk a snaží se mě vtáhnout mezi další cca dvacítku svých kolegů. To se mu daří asi 3 metry, ale pak se mi podaří vysmeknout a prchám zpět do sektoru. Dotyčný jedinec je upozorněn dalším černoprdelníkem, že nemá opouštět formaci a tak se na mě po pár metrech vyprdne. No nejlépe mi zrovna nebylo, ale po prohlídce trenýrek a zjištění, že se hnědý proužek neobjevil, si hluboce oddychuji a dál sleduji zápas. Jako již tradičně končíme zápas remízou, po té, co nejsme schopni udržet naše vedení a nezbývá nám nic jiného, než se neustále ujišťovat slovy „to bude dobrý kámo, to je jen příprava“ :-)

V klidu se přesouváme na autobus a po lehkém občerstvení na nádraží nasedáme do vláčku, který jede do Moskvy, což nás nejprve trochu rozhodí, ale po ujištění, že dá i tu Prahu přeci jen nastoupíme. Cesta zpět probíhá v naprosté pohodě, kdy jen vzhledem k roztažtosti některých jedinců přesouváme jednoho Německého cestujícího, kterého jsme pojmenovali Richard, do vedlejšího kupé. Do postelí pak příjemně unaveni uleháme okolo páté ráno a snad se všem účastníkům zájezdu zdáli pěkné sny. Dobrou …

Vorvaň 5


Statistika zápasu:

Austria Vídeň - Sparta Praha 1:1 (0:0)

Branky: 80. Liendl - 52. Kweuke.

Austria:P. Grünwald (46., Lindner)- Klein (71., Koch), Margreitter, Ortlechner (46., Rogulj), Leovac - Stankovic (46., Liendl), Suttner (61., Hlinka), Junuzovic - Jun (61., Gorgon), Barazite - Linz (71., Tadic)

Sparta: Blažek - Kušnír (90. Vidlička), Zápotočný, Brabec, Pamič - Hušek (67. Pavelka) - Sionko (46. Kerič), Matějovský (81. Abena), Vacek (84. Mareš), Juhar (69. Podaný) - Kweuke (76. Kadlec)