Mí dětští idolové jsou již stará garda (Stará Garda - Boston exhibice)

27.09.2012 13:51

Na nedávné schůzce zástupců vedení Sparty s fanoušky jsem se dozvěděla, že se chystá exhibiční zápas staré gardy Sparty. S napětím jsem od té doby očekávala, kdy si o tom přečtu na ofiku stránkách Sparty, zaslechnu pozvánku v médiích a přečtu si ji ve spřáteleném deníku MF.

 

Termín náhodně zjišťuji z diskuze dvou fanoušků na SF, pozvánku si přečtu v malém rámečku v novinách na reklamě k zápasu áčka s Olomoucí. Na tomto utkání taky jen malá zmínka. Největší pozvánková akce probíhá na facebooku Sparty a na SF den před utkáním, ale jak je známo, tam je to většinou samý internetový fanoušek, nebo mladší ročníky, kteří hráče bojující v rudém dresu staré gardy, pamatují spíše z vyprávění tatínků.

 

Pro mě ale neexistuje jiná varianta, než se jít na tento zápas podívat a zavzpomínat. Vždyť přislíbení hráči Lokvenc, Mistr, Horňák, Baranek, Novotný stojí za mou láskou ke Spartě. Právě oni se proháněli po zeleném pažitu, když jsem přičichla k fotbalu. Jim vděčím za to, že mě dokázali tak pobláznit a rudý dres je od té doby pro mne posvátný. Původně jsem očekávala v brance Petra Koubu, nevím, jestli to bylo moje zbožné přání, nebo skutečně byl mezi pozvanými, ale jeho neúčast mne maličko zklamala. To on s Šoulou byli mí první oblíbenci, kteří odstartovali následnou linii Kouba-Lokvenc-Rosický-Herzán-Kladrubský-Hušbauer. Někde na dně skříně jsem našla Vráťův dres z tržnice, který jsem si koupila místo jídla na jednom školním výletu na Karštejn za 250 Kč a chtěla jsem zvýšit jeho hodnotu autogramem přímo od mého dětského idolu.

 

Vstupné bylo 20 Kč. Výtěžek půjde na konto Nadačního fondu AC Sparta Praha, proto si většina z návštěvníků zakoupila na sebe více vstupenek. Dost mě ale překvapilo, když při úvodním hvizdu zápasu je na hlavní tribuně jen pár desítek lidí. Je to špatnou propagací? Nebo snad tím, že na jiném místě v Praze se hrál hokej a lidé jsou více zvědaví na Jágra s Plekancem? Každopádně návštěva na Letné byla tristní. Já čekala alespoň 500 diváků.

 

Ještě před začátkem zápasu jsou představeni všichni hráči, soupeřem pro tento zápas je americký tým Boston Braves. Utkání píská známý bavič mezi rozhodčími Pavlín Jirků. Hraje se 2x35 minut a během zápasu je i rozhodnuto, že na závěr budou pokutové kopy, ať to skončí jakkoliv.

 

Vedení se v zápase ujímají hosté, ale brzo jsme vyrovnali. Šoula si dokonce vystřílel hattrick a odměnou mu bylo skandování jeho jména hrstkou fanoušků. Hattrick si připsali i Luďa Stracený a Míra Baranek. Zápas měl poklidné tempo, ale gól v síti hostů jsme oslavili 12x. Střídalo se hokejově, ale pořád se bylo na co koukat. Utkání mělo dokonce svého moderátora, který s hráči odpočívajícími na lavičce dělal rozhovory. Škoda, že přes hudbu z reproduktoru, která hrála podivně po celý zápas, nebylo občas hráče slyšet. Několikrát byl dokonce rozhodčím odmáván ofsajd našich hráčů, ale většinou se, jak poznamenal jeden z fanoušků, tam dostávali o pupek. :) Svůj pupek nám dokonce v celé své kráse předvedl Luďa Stracený, který jeden svůj gól oslavil svlečením dresu, což u mě vyvolalo skandování Vorvani, Vorvani, Vorvani…Rozhodčí mu dle pravidel udělil žlutou kartu.

 

Rozhodčí byl tentokrát ozdobou zápasu. Jak jsme u Pavlína zvyklí, bavil hráče i publikum svými vtípky. Rozdával nesmyslné žluté karty, tančil a nakrucoval se, bral si během zápasu oddechový čas, nechal hráče hrát a šel si pokecat s lajnovým rozhodčím, chytal s americkým gólmanem penaltu, kterou opravdu chytil, jednu naší penaltu nechal opakovat, protože gólman vyběhl od brankové čáry dřív, než měl a určitě jsem ještě na něco zapomněla.

 

Poločasovou přestávku každý využil po svém. Někdo si dal klobásu, někdo se šel k lavičce vyfotit se svými oblíbenci a já se rozhodla ulovit si svůj vysněný podpis. Nebýt jednoho z fotografů, který mě dovedl do středového kruhu za Vráťou, tak bych svůj vysněný autogram asi neměla.

 

I když konečný výsledek byl zcela jasně v náš prospěch (12:5), kopaly se penalty, ve kterých byl americký tým úspěšnější. Naši borci se postavili do řady takových borců, kteří neproměnili pokutový kop, jako je Beckham, Kladrubský, Vývrtka a jediný náš gól z PK dal jen Míša Horňák po opakování z důvodu, který jsem popsala výše.

 

Všichni aktéři sklidili aplaus diváků za bojovnost, snahu se fotbalem bavit a hlavně za přežití. :) Bylo to příjemně prožité odpoledne ve společnosti Spartičky, kéž bych i ze sobotního derby, které se hraje v Edenu, odcházela s úsměvem na rtech jako dnes.

 

 

Stará garda AC Sparta Praha – Boston Braves 12:5 (6:3)

Branky Sparty: Lokvenc 3, Stracený 3, Baranek 3, Svoboda, Novotný, Lavička.

Do zápasu zasáhli: Milan Sova, Petr Vrabec, František Straka, Michal Horňák, Lumír Mistr, Zdeněk Svoboda, Vítězslav Lavička, Jiří Novotný, Vratislav Lokvenc, Tomáš Skuhravý, Miroslav Baranek, Aleš Bažant, Luděk Stracený, Miloslav Denk, Vladimír Táborský.