Občanský průkaz

30.04.2012 14:24

Téma nutnosti předkládání občanského průkazu při za zakoupení vstupenky na venkovní utkání a následná kontrola u vstupu osobou, která nemá nic společného s PČR, ale je jen pověřeným pracovníkem fotbalového klubu, nás přiměla k dotazu přímo na úřad pro ochranu osobních údajů, abychom měli už jednou pro vždy jasno.

 

 

23.4.2012 - 19:23

 

Dotaz na oprávněnost vyžadování OP při vstupu na sportovní utkání

Dobrý den,

nedávno jsem zažil situaci, kdy fotbalový klub AC SPARTA PRAHA upozornil na svém webu, že na venkovní utkání v Mladé Boleslavi bude prodávat vstupenky do sektoru hostí pouze po předložení jména a místa bydliště: „na základě žádosti klubu FK Mladá Boleslav budou jak v předprodeji, tak na stadionu vstupenky prodávány pouze po doložení jména a místa bydliště.“ https://www.sparta.cz/novinky/zpravodajstvi/ostatni/informace-o-predprodeji-vstupenek-na-utkani-v-jablonci-a-boleslavi-13397.html  Když jsem se jich následně ptal, jak jim mám jméno a místo bydliště doložit, když podle mého názoru nemají právo na to, abych jim předkládal svůj občanský průkaz, tak už mi nikdo nebyl ochoten odepsat. Nejabsurdnější je, že vstupenky na tento zápas se daly úplně v klidu zakoupit prostřednictvím internetového prodeje přes www.ticketpro.cz a to hned vedle sektoru hostí, což jsem nakonec také udělal.

Jediné co jsem na webu FK Mladá Boleslav našel je, že v bodu 5. Obecných obchodních podmínek pořadatele pro nákup vstupenek pro sezonu 2010/2011 je uvedeno: „V případě konání fotbalového utkání, které je bezpečnostními složkami FK Mladá Boleslav předem stanoveno za rizikové, probíhá prodej vstupenek na základě předložení průkazu totožnosti. Pověřeným pracovníkem fotbalového klubu je zaznamenáno jméno a číslo občanského průkazu. Záznamy o návštěvnících se řídí skartačním řádem FK Mladá Boleslav,a.s. S těmito údaji není následně nakládáno a nejsou předávány jakýmkoliv třetím osobám, vyjma vyžádání Policie ČR v případě, že během utkání došlo ze strany diváků k jednání, které zakládá podezření pro naplnění skutkové podstaty trestného činu.“ https://www.fkmb.cz/klub/obchodni-podminky.php Je sice už sezona 2011/2012, ale k té jsem nikde nic, co by připomínalo návštěvní řád FK Mladá Boleslav nenašel.

Podle mého přeci nelze, aby si někdo jen tak mohl pověřit svého pracovníka, aby ostatním lidem kontroloval jejich občanské průkazy a ještě si navíc opisoval číslo. Na to má snad právo pouze Policie ČR nebo se mýlím?

Předem Vám děkuji za Vaši odpověď a radu, jak mám v podobných situacích postupovat.

S pozdravem   XXX

 

 

30.4.2012 - 9:54

 

Vážený pane,

 

k Vašemu dotazu, obdrženému dne 24. dubna 2012, Vám sdělujeme, že popisovaný postup fotbalového klubu v případě rizikových utkání vychází z Evropské úmluvy o diváckém násilí, k níž se Česká republika připojila v roce 1995. Tento postup je v souladu s § 5 odst. 2 písm. e) – ochrana práv správce, § 5 odst. 1 písm. e) – uchovávání osobních údajů pouze po nezbytně nutnou dobu a § 11 – poskytnutí informace subjektu údajů, zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, jehož znění najdete na stránkách www.uoou.cz – Právní předpisy.

 

Obdobně lze z bezpečnostních důvodů zaznamenat číslo občanského průkazu a jméno návštěvníka některých objektů při vstupu na vrátnici.

 

Mgr. Ladislav Hejlík v. r.

vedoucí oddělení stížností a konzultací

 

 

TAKŽE ASI TAK :-(